Ogłoszenie

FORUM ODDAM W DOBRE RĘCE
Jeśli chcesz zaopiekować się tym forum, zarejestruj się, a następnie skontaktuj z administratorem (Lotri) za pomocą opcji adres e-mail (PW nie sprawdzam).

Sonda

1952: Deszczowa piosenka

6

0% - 0
5

0% - 0
4

0% - 0
3

0% - 0
2

0% - 0
1

0% - 0
Total: 0

#1 2009-09-04 16:08:06

Lotri

Administrator

Zarejestrowany: 2009-08-20
Posty: 154

1952: Deszczowa piosenka

http://www.calstatela.edu/library/mmc/100/singin_in_rain.jpg
Tytuły:   Deszczowa piosenka- AKA Singin' in the Rain-
Produkcja: USA-
Rok: 1952-
Data premiery: 1952-03-27 (Świat)
Gatunek: Komedia-, Musical-, Romans-

Reżyseria: Stanley Donen- , Gene Kelly-
Scenariusz: Betty Comden- , Adolph Green-


Obsada:
Gene Kelly- Don Lockwood
Donald O'Connor- Cosmo Brown
Debbie Reynolds- Kathy Selden
Jean Hagen- Lina Lamont
Millard Mitchell- R.F. Simpson
Douglas Fowey- Roscoe Dexter
Rita Moreno- Zelda Zanders

Opis:
Stany Zjednoczone, koniec ery filmu niemego.
Producenci jednej z większych wytwórni filmowych mają duże problemy z udźwiękowieniem swoich nowych filmów, gdyż ich wielka gwiazda, Lina Lemont, ma głos, który...przypomina skrzypiące drzwi. Mimo lekcji wymowy Lina nie "brzmi" dobrze - ani na ekranie, ani w życiu prywatnym....
Jej partner, słynny amant, Don Lockwood poznaje bardzo interesującą młodziutką aktorkę, Kathy Selden, która zarabia śpiewając na przyjęciach.
Pomimo początkowej niechęci ta dwójka zaprzyjaźnia się i w końcu zakochuje w sobie...
Pozostaje już tylko jeden problem: głos Liny, który trzeba zastąpić cudzym...
Ten zabawny musical już stał sie klasykiem, przede wszystkim dzięki tytułowej piosence "Singin' in the rain", nieskrępowanie wyrażającej radość życia.


Utwory:
    * "Fit as a Fiddle (And Ready for Love)," from College Coach (1933)[7] (music by Al Hoffman and Al Goodhart)
    * "Temptation" (instrumental only), from Going Hollywood (1933)
    * "All I Do Is Dream of You," from Sadie McKee (1934)[6]
    * "Singin' in the Rain," from Hollywood Revue Of 1929 (1929)[6]
    * "Make 'Em Laugh," considered an original song, but a near-plagiarism of Cole Porter's "Be a Clown", used in another Freed musical, The Pirate (1948). In the lead in to the song, O'Connor/Cosmo sarcastically references the tragic line "ridi pagliaccio" ("Laugh, clown") from the opera Pagliacci.
    * "Beautiful Girl Montage" comprising "I Got a Feelin' You're Foolin'" from Broadway Melody of 1936 (1935),[6] "The Wedding of the Painted Doll" from The Broadway Melody (1929)[6] and "Should I?" from Lord Byron of Broadway (1930)[6]
    * "Beautiful Girl," from Going Hollywood (1933)[7] or from Stage Mother (1933)[6]
    * "You Were Meant for Me," from The Broadway Melody (1929)[6]
    * "You Are My Lucky Star," from Broadway Melody of 1936 (1935)[6]
    * "Moses Supposes" (music by Roger Edens, lyrics by Comden and Green)
    * "Good Morning," from Babes In Arms (1939)[6]
    * "Would You?," from San Francisco (1936)[6]
    * "Broadway Melody Ballet" composed of "The Broadway Melody" from The Broadway Melody (1929)[6] and "Broadway Rhythm" from Broadway Melody of 1936 (1935)[6] (music by Nacio Herb Brown and Lennie Hayton)


Nagrody i nominacje:
Lista Nagród

Ciekawostki:
#  Gene Kelly miał wysoką gorączkę podczas kręcenia sceny tanecznej do piosenki tytułowej.


# Gene Kelly obraził Debbie Reynolds zarzucając jej brak zdolności tanecznych. Fred Astaire, który przebywał w pobliżu znalazł Debbie płaczącą przy fortepianie i zaoferował pomoc w scenach tanecznych.


# Niektóre kostiumy z tego filmu zostały później wykorzystane w filmie "Deep in My Heart".


# Tylko 2 piosenki zostały napisane specjalnie do filmu: "Moses Supposes" i "Make 'Em Laugh". Do tej ostatniej piosenki melodia została ukradziona z piosenki Cole'a Portera "Be a clown".


# Oryginalna taśma z tym filmem została zniszczona w pożarze.


# Mikrofon został przyczepiony do bluzki Debbie Reynolds, żeby lepiej było słychać wymawiane przez nią teksty. W jednej ze scen tanecznych słychać bicie jej serca.


# W filmie to Debbie Reynolds dubbingowała sceny grane przez Jean Hagen. W rzeczywistości to Jean Hagen i Betty Noyes dubbingowały piosenki śpiewane przez Debbie.


# Donald O'Connor spędził kilka dni w szpitalu po nakręceniu "Make 'Em Laugh".


# Początkowo chciano, aby to Howard Keel zagrał główną rolę.


# W rankingu na sto niezapomnianych filmowych przebojów Amerykańskiego Instytutu Filmowego z okazji stulecia kina film zajął 10. miejsce. Wyniki rankingu opublikowano w 2001 roku.


# W rankingu magazynu „Empire” na najlepszy film wszech czasów, film zajął 41. miejsce. Wyniki opublikowano w 2001 roku.


# Zajął 24 miejsce w plebiscycie przeprowadzonym przez telewizję Channel 4 na 100 najlepszych filmów wszech czasów (2001).


# 24 lutego 2005 roku film zajął 10 miejsce w rankingu Digital Dreem Doors w kategorii najlepszy film lat pięćdziesiątych.



# Tytułową "Deszczową piosenkę" śpiewa również Alex w "Mechanicznej Pomarańczy" Stanley'a Kubricka.


# Znalazł się na liście stu najlepszych filmów w historii kina, zorganizowanej przez magazyn Time w 2005 roku.


# W 2002 roku znalazł się na 6 miejscu w rankingu przeprowadzonym przez brytyjską sieć sklepów Woolworths na filmy zapewniające dobre samopoczucie.


# Po zakończeniu sceny z piosenką "Good Morning" Debbie Reynolds miała tak poranione stopy, że nie mogąc iść o własnych siłach, musiała zostać wniesiona do swojej garderoby.


# Sztuczny deszcz widoczny w scenie, w której Gene Kelly wykonuje tytułową piosenkę składał się z wody i mleka. Mleko zostało dodane aby deszcz był bardziej widoczny dla kamery.


# Gene Kelly uznał, że odgłosy stepowania w numerze "Good Morning" w wykonaniu Reynolds nie są wystarczające, dlatego osobiście je zdubbingował.


# Rola Cosmo Browna została napisana z myślą o kompozytorze Oscarze Levancie, który grał już z Kellym w "Amerykaninie w Paryżu". Rolę otrzymał jednak o wiele młodszy Donald O'Connor. Był to, jak wiemy, słuszny wybór, Donald został nagrodzony Złotym Globem, a kreowana przez niego postać wiernego kompana Dona Lockwooda na zawsze wpisała się do annałów kina.


# Ponieważ piosenki zostały napisane w większości przed powstaniem filmu, Comden i Green musieli tak ułożyć scenariusz, żeby piosenki te oraz akcja filmu tworzyły logiczną całość.


# Scenariusz zakładał, że Debbie Reynolds wyjdzie ze studia, w któym tańczyła z Genem Kelly i zaśpiewa swoją wersję "You Are My Lucky Star", stojąc przed billboardem przedstawiającym Dona Lockwooda. Ta scena została nawet nakręcona, ale ostatecznie nie znalazła się w filmie.


# Podczas kręcenia filmu pracowano pełną parą. Czasami praca w ciągu dnia przedłużała się do 19 godzin.


# Debbie Reynolds miałą zaledwie 19 lat, gdy została wybrana do roli Cathy Selden. Mieszkała wówczas z rodzicami i oczywiście nie miała samochodu, musiała więc dojeżdżać na plan zdjęciowy. Czasami musiała wstawać o 4. nad ranem i łapać różne autobusy, żeby dojechać do pracy, a czasem w ogóle nie wracała na noc do domu, tylko spała w studio.


# Autorzy scenariusza zakupili dom w Hollywood od byłej gwiazdy kina niemego. Okazało się, że po wprowadzeniu dźwięku do filmów, jak wiele gwiazd, nie mógł odnaleźć się w nowej erze filmu i jego kariera zgasła. Jego los stanowił jedna z inspiracji do stworzenia "Deszczowej Piosenki".


# Cyd Charise, grająca rolę tancerki w zielonym kostiumie, musiała nauczyć się specjalnie palić, żeby scena tańca z Genem Kelly była jeszcze bardziej zmysłowa.


# W pierwszej scenie "Deszczowej Piosenki" zostało sparodiowanych kilka znanych osobistości ze świata filmu niemego. Zelda Zanders ("Zip Girl") to pastiż Clary Bow ("It Girl"), Olga Mara parodiowała Polę Negri, zaś jej mąż, baron o wdzięcznym nazwisku de la Ma de la Toulon był nawiązaniem do ówczesnego męża Glorii Swanson - markiza Henri de la Falaise de Coudray.


# Postać Liny Lamont została napisana z myślą o Judy Holliday. Przyjaźniła się ona ze scenarzystami Comdenem i Greenem i była jedną z faworytek do tej roli. Po filmie "Born Yesterday" z 1950 roku, w którym zagrałą główną rolę, uznano jednak, że zagranie postaci drugoplanowej będzie dla niej czymś niestosownym. Do roli Liny Lamont wybrano więc jej dublerkę z wersji broadwayowskiej "Born Yesterday", Jean Hagen.


# Producent filmu Arthur Freed z sentymentem oglądał sceny, w których Cosmo Brown (Donald O'Connor) przygrywał na pianinie podczas kręcenia filmów w studio Monumental Pictures. Sam również był akompaniatorem filmowym w czasach kina niemego.


# Gdy Don i Cosmo łapią gumę i zatrzymują się na ulicy, mija ich tramwaj. Kilka sekund później otoczony przez tłum fanów Don ucieka na ulicę, wbiega na nadjeżdżający samochód, a potem - na kolejny tramwaj. Gdy się jednak przyjrzymy pasażerom obydwu tramwajów, okazuje się, to jeden i ten sam. Ci sami ludzie siedzą na tych samych miejscach.


# W czasie kręcenia sceny z nieszczęsnym mikrofonem ukrytym w krzaku jeden z technicznych stwierdza, że Lina musi mówić do mikrofonu, gdyż nie można złapać jej głosu. Jednak usta mówiącego to operatora w ogóle się nie ruszają.


# Piosenka tytułowa była później wielokrotnie wykorzystywana w innych filmach. Pojawia się na przykład w czołówce "Ponownego Uderzenia Różowej Pantery" (1976) czy też w jednej ze scen walki z udziałem Jackie Chana w "Rycerzach z Szanghaju" (2003).


# Po latach Debbie Reynolds stwierdziła, że zagranie w tym filmie i urodzenie dziecka to były dwie najtrudniejsze rzeczy w jej życiu.


# Film w 2006 roku zajął 1 miejsce na liście"25 najlepszych musicali wszech czasów" wg Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI).


# Kiedy policjant zjawia się podczas sceny tańca w deszczu Gene kelly trzyma parasol w obydwu dłoniach, w następnym ujęciu już tylko w jednej.


# Policjant zatrzymujący Gene'a nosi okrągłą odznakę z napisem L.A.P.D. Zostały one wprowadzone w latach 40-tych a film usytuowano w roku 1927.


# Kiedy Don wskakuje do samochodu Kathy krzyczy ona z przerażeniem o pomoc do policjanta machając prawą ręką. kiedy samochód się zatrzymuje Kathy używa do przywołania oficera lewej ręki.


# Publiczność w kinie jest ta sama na początku filmu, jak i w końcowej scenie, na premierze "The Dancing Cavalier".


# Zaraz po skończonym numerze "Good Mornin'", kiedy bohaterowie siedzą na przewróconej kanapie, miejsce Kathy i Cosmo zmienia się w następnym ujęciu.


# Kiedy Kathy mówi, że zaśpiewa "Deszczową Piosenkę" w rytmie a-mol, Lena powtarza to dyrygentowi. W rzeczywistości podkład muzyczny zagrano w tonacji e- mol.


# W filmie kilka razy pojawia się gazeta "Variety". Film ulokowany jest w 1927roku, pierwszy nakład tej gazety wyszedł w połowie 1933roku.


# W filmie Don Lockwood'a "The Royal Rascals" jego bohater spycha człowieka przez balustradę prosto w kałuże na ulicy. Scenę później, kiedy sam zeskakuje nie ma tam nikogo.


# Do tego filmu nawiązał Alfred Hitchcock w słynnym thrillerze "Północ-północny zachód". Cary Grant nucił melodię tytułową udając, że bierze prysznic.


# Szef wytwórni nazywa się R. F. Simpson, a inicjał ten odnosi się do Arthura Freeda, producenta "Deszczowej piosenki". Niektóre teksty Simpsona w filmie wiernie naśladują powiedzonka Freeda.


# Zajeła 6. miejsce w plebistycie brytyjskiego Channel 4 "100 Greatest Musicals ".


# Film nakręcono w Kalifornii (USA), w miastach: Culver City, Los Angeles.


# Film zajmuje 5. miejsce na liście stu najlepszych filmów, opracowanej przez AFI (American Film Institute) w 2007r.


# Zajął 1. miejsce na liście najlepszych musicali wszech czasów, sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy (AFI). Wyniki opublikowano we wrześniu 2006 roku.



Zdjęcia:



http://celluloidheroreviews.com/images/singin-in-the-rain.jpg
http://www.filmreference.com/images/sjff_03_img1306.jpg
http://douchetalks.files.wordpress.com/2009/04/tn2_singin_in_the_rain_4.jpg
http://images.greencine.com/images/article/musicals-rain.jpg




_________________________________________________________
źródło:  www.filmweb.pl www.wikipedia.org




Moja opinia:

Kolejny wspaniały film z dawnych lat. Cała produkcja jest pełna śpiewu, energii i humoru. Tytułową piosenkę zna chyba każdy.
Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego klasyka, musi obejrzeć koniecznie!


http://je.pl/pq14
http://img252.imageshack.us/img252/1484/banner3q.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa ホテル マルク・アン・バルール olejek goździkowy achetet boite de vitesses komornik warszawa ursus